All Time Roster

Team Canada 2006

2015

Men’s Amateur Team:

  • Austin Connelly (Irving, Texas)
  • Corey Conners (Listowel, Ont.)
  • Blair Hamilton (Burlington, Ont.)
  • Adam Svensson (Surrey, BC)

Women’s Amateur Team:

  • Jennifer Ha (Calgary, Alta.)
  • Brittany Marchand (Orangeville, Ont.)
  • Maddie Szeryk (Allen, Texas)
  • Elizabeth Tong (Thornhill, Ont)

Men’s Development Team:

  • AJ Armstrong, (St. Albert, Alta.)
  • Tony Gil (Vaughan, Ont.)
  • Patrick Murphy (Crossfield, Alta.)
  • Étienne Papineau (St-Jean-sur-Richelieu, Que.)
  • Trevor Ranton (Waterloo, Ont.)
  • Tyler Saunders (Sturgeon County, Alta.)

Women’s Development Team:

  • Michelle Kim (Surrey, B.C.)
  • Naomi Ko (Victoria, B.C.)
  • Alisha Lau (Richmond, B.C.)
  • Jaclyn Lee (Calgary, Alta.)
  • Grace St-Germain (Ottawa, Ont.)

2014

Young Pro Squad

  • Albin Choi (Toronto, Ont.)
  • Mackenzie Hughes (Dundas, Ont.)
  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Rebecca Lee-Bentham (Richmond Hill, Ont.)

Men’s Amateur Team:

  • Corey Conners (Listowel, Ont.)
  • Chris Hemmerich (Kitchener, Ont.)
  • Taylor Pendrith (Richmond Hill, Ont.)
  • Garrett Rank (Elmira, Ont.)
  • Adam Svensson (Surrey, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Jennifer Ha (Calgary, Alta.)
  • Brooke Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Augusta James (Bath, Ont.)
  • Brittany Marchand (Orangeville, Ont.)
  • Anne-Catherine Tanguay (Quebec City, Que.)

Men’s Development Team:

  • Tony Gill (Vaughan, Ont.)
  • Kevin Kwon (Pitt Meadows, B.C.)
  • Etienne Papineau (St-Jean-Sur-Richelieu, Que.)
  • Carter Simon (Sutton, Ont.)
  • Matt Williams (Calgary, Alta.)

Women’s Development Team:

  • Sabrine Garrison (Calgary, Alta.)
  • Taylor Kim (Surrey, B.C.)
  • Naomi Ko (Victoria, B.C.)
  • Jaclyn Lee (Calgary, Alta.)
  • Valerie Tanguay (St-Hyancinthe, Que.)

2013

Men’s Amateur Team:

  • Eric Banks (Truro, N.S.)
  • Corey Conners (Listowel, Ont.)
  • Chris Hemmerich (Kitchener, Ont.)
  • Garrett Rank (Elmira, Ont.)
  • Taylor Pendrith (Richmond Hill, Ont.)
  • Justin Shin (Pitt Meadows, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Brooke Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Augusta James (Bath, Ont.)
  • Jisoo Keel, (Coquitlam, B.C.)
  • Brittany Marchand (Orangeville, Ont.)
  • Christine Wong (Richmond, B.C.)

Men’s Development Team:

  • Hugo Bernard (Mont-St-Hilaire, Que)
  • Kevin Kwon (Pitt Meadows, B.C.)
  • Matthew Scobie (Ajax, Ont.)
  • Adam Svensson (Surrey, B.C.)
  • Mark Valliere (Courtenay, B.C.)
  • Matt Williams (Calgary, Alta)

Women’s Development Team:

  • Jennifer Ha (Calgary, Alta.)
  • Taylor Kim (Surrey, B.C.)
  • Naomi Ko (Victoria, B.C.)
  • Kathy Kim (Langley, B.C.)
  • Valérie Tanguay (St-Hyancinthe, Que. )

2012

Men’s Amateur Team:

  • Eric Banks (Truro, N.S.)
  • Albin Choi (Toronto, Ont.)
  • Charlie Hughes (Maple Ridge, B.C.)
  • Mackenzie Hughes (Dundas, Ont.)
  • Garrett Rank (Elmira, Ont.)
  • Mitch Sutton (London, Ont.)

Women’s Amateur Team:

  • Augusta James (Bath, Ont.)
  • Jisoo Keel, (Coquitlam, B.C.)
  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Brittany Marchand (Orangeville, Ont.)
  • Christine Wong (Richmond, B.C.)

Men’s Development Team:

  • Riley Fleming (Airdrie, Alta.)
  • Blair Hamilton (Burlington, Ont.)
  • Kevin Kwon (Pitt Meadows, B.C.)
  • Adam Svensson (Surrey, B.C.)

Women’s Development Team:

  • Brooke Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Anna Kim (Toronto, Ont.)
  • Taylor Kim (Surrey, B.C.)
  • Brogan McKinnon (Mississauga, Ont.)
  • Anica Yoo (Port Coquitlam, B.C.)

2011

Men’s Amateur Team:

  • Albin Choi (Toronto, Ont.)
  • Corey Conners (Listowel, Ont.)
  • Mitch Evanecz (Red Deer, Alta.)
  • Mackenzie Hughes (Dundas, Ont.)
  • Mitch Sutton (London, Ont.)
  • Eugene Wong (North Vancouver, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Rebecca Lee-Bentham (Toronto, Ont.)
  • Anne-Catherine Tanguay (Quebec, Que.)
  • Nicole Vandermade (Brantford, Ont.)
  • Jessica Wallace (Langley, B.C.)
  • Christine Wong (Richmond, B.C.)

Men’s Development Team:

  • Eric Banks (Truro, N.S.)
  • Wilson Bateman (Edmonton, Alta.)
  • Richard Jung (Toronto, Ont.)
  • Raoul Menard (Ange-Gardien, Que.)
  • Brandon Ng (Toronto, Ont.)
  • Adam Svensson (Surrey, B.C.)

Women’s Development Team:

  • Delaney Howson (Newmarket, Ont.)
  • Augusta James (Bath, Ont.)
  • Jisoo Keel (Coquitlam, B.C.)
  • Leilanie Kim (Surrey, B.C.)
  • Taylor Kim (Surrey, B.C.)
  • Brittany Marchand (Orangeville, Ont.)
  • Brogan McKinnon (Mississauga, Ont.)

2010

Men’s Amateur Team:

  • Cam Burke (New Hamburg, Ont.)
  • Matt Hill (Forest, Ont.) – Turned Professional May 31, 2010
  • Mitch Sutton (London, Ont.)
  • Nick Taylor (Abbotsford, B.C.)
  • Eugene Wong (North Vancouver, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Sara-Maude Juneau (Fossambault, Que)
  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Maude Aimee LeBlanc (Sherbrooke, Que.)
  • Stephanie Sherlock (Barrie, Ont.)
  • Nicole Vandermade (Brantford, Ont.)

Men’s Development Team:

  • Albin Choi (Toronto, Ont.)
  • Corey Conners (Listowel, Ont.)
  • Jesse Gibson (Saskatoon, Sask.)
  • Richard Jung (Toronto, Ont.)
  • Eric Locke (Digby, N.S.)
  • Brandon Ng (Toronto, Ont.)
  • Adam Svensson (Surrey, B.C.)

Women’s Development Team:

  • Rebecca Lee-Bentham (Richmond Hill, Ont.)
  • Anne-Catherine Tanguay (Quebec, Que.)
  • Christine Wong (Richmond, B.C.)

2009

Men’s Amateur Team:

  • Matt Hill (Forest, Ont.)
  • Lindsay Renolds (Christina Lake, B.C.)
  • Nick Taylor (Abbotsford, B.C.)
  • Eugene Wong (North Vancouver, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Maude Aimee LeBlanc (Sherbrooke, Que.)
  • Kira Meixner (Richmond, B.C.)
  • Stephanie Sherlock (Barrie, Ont.)

Men’s Development Team:

  • Albin Choi (Toronto, Ont.)
  • Julien Goulet (Quebec City, Que.)
  • Richard Jung (Toronto, Ont.)
  • Mathieu Rivard (Granby, Que.)
  • Mitch Sutton (London, Ont.)

Women’s Development Team:

  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Rebecca Lee-Bentham (Richmond Hill, Ont.)
  • Anne-Catherine Tanguay (Quebec City, Que.)
  • Nicole Vandermade (Brantford, Ont.)

2008

Men’s Amateur Team:

  • Adam Hadwin (Abbotsford, B.C.)
  • Graham Hill (Forest, Ont.)
  • Michael Knight (Calgary, Alta.)
  • Mathieu Rivard (Granby, Que.)
  • Mark Sommerfeld (Waterloo, Ont.)
  • Nick Taylor (Abbotsford, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Sara-Maude Juneau (Fossambault, Que.)
  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Maude-Aimee LeBlanc (Sherbrooke, Que.)
  • Kira Meixner (Richmond, B.C.)
  • Stephanie Sherlock (Barrie, Ont.)

Men’s Development Team:

  • Graham Baillargeon (Mississauga, Ont.)
  • Matt Hill (Forest, Ont.)
  • Mackenzie Hughes (Dundas, Ont.)
  • Darren Hupfer (Edmonton, Alta.)
  • Daniel Kim (Toronto, Ont.)
  • J.P. Paiement (Des Ruisseaux, Que.)
  • Chris Ross (Dundas, Ont.)
  • Riley Wheeldon (Courtenay, B.C.)

Women’s Development Team:

  • Bari Lynn Erais (Lethbridge, Alta.)
  • Brittany Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Rebecca Lee-Bentham (Richmond Hill, Ont.)
  • Karly Pinder (Exeter, Ont.)
  • Jessica Potter (Coquitlam, B.C.)
  • Nicole Vandermade (Brantford, Ont.)

2007

Men’s Amateur Team:

  • Victor Ciesielski (Cambridge, Ont.)
  • Keven Fortin-Simard (Roberval, Que.)
  • Louis-Pierre Godin (Champlain, Que.)
  • Todd Halpen (Calgary, Alta.)
  • Graham Hill (Brights Grove, Ont.)
  • Jordan Irwin (Calgary, Alta.)
  • Andrew Ross (Dundas, Ont.)
  • Kris Wasylowich (Lethbridge, Alta.)

Women’s Amateur Team:

  • Maude-Aimee LeBlanc (Sherbrooke, Que.)
  • Meaghan LeBlanc (Calgary, Alta.)
  • Laura Matthews (Essex, Ont.)
  • Lisa Mannu (St. Thomas, Ont.)
  • Kira Meixner (Richmond, B.C.)
  • Karly Pinder (Exeter, Ont.)
  • Jessica Potter (Coquitlam, B.C.)
  • Stephanie Sherlock (Barrie, Ont.)

Men’s Development Team:

  • Nicolas Archambault (St-Jean-Sur-Richelieu, Que.)
  • Matt Hill (Bright’s Grove, Ont.)
  • J.P. Paiement (Quebec City, Que.)
  • Mathieu Rivard (Granby, Que.)
  • Kevin Spooner (West Vancouver, B.C.)
  • Jean-Hubert Trahan (Lachenaie, Que.)
  • Eugene Wong (North Vancouver, B.C.)
  • Dustin Zhang (Calgary, Alta.)

Women’s Development Team:

  • Brittany Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Laura Hildebrandt (Ancaster, Ont.)
  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Jennifer Kirby (Paris, Ont.)
  • Rebecca Lee-Bentham (Richmond Hill, Ont.)
  • Ashley Smith (Calgary, Alta.)
  • Nicole Vandermade (Brantford, Ont.)

2006

Men’s Amateur Team:

  • Graham DeLaet (Weyburn, Sask.)
  • Craig Doell (Victoria, B.C.)
  • Keven Fortin-Simard (Roberval, Que.)
  • Graham Hill (Bright’s Grove, Ont.)
  • Mark Leon (Brampton, Ont.)
  • James Love (Calgary, Alta.)
  • Andrew Parr (London, Ont.)
  • Richard Scott (Kingsville, Ont.)
  • Jay Snyder (Vancouver, B.C.)

Women’s Amateur Team:

  • Veronique Drouin (Sainte-Agnes, Que.)
  • Caroline Kim (Port Coquitlam, B.C.)
  • Lindsay Knowlton (Toronto, Ont.)
  • Mary Ann Lapointe (Georgetown, Ont.)
  • Meaghan LeBlanc (Calgary, Alta.)
  • Laura Matthews (Essex, Ont.)
  • Kira Meixner (Richmond, B.C.)
  • Stephanie Sherlock (Barrie, Ont.)

Men’s Development Team:

  • Mitchell Fox (Okatoks, Alta.)
  • Matt Hill (Bright’s Grove, Ont.)
  • Mathieu Rivard (Granby, Que.)
  • Andrew Robb (Richmond, B.C.)
  • Nick Taylor (Abbotsford, B.C.)
  • Eugene Wong (North Vancouver, B.C.)
  • J.P. Paiement (Quebec City, Que.)

Women’s Development Team:

  • Bari Lynn Erais (Lethbridge, Alta.)
  • Anita Gahir (Thornhill , Ont.)
  • Brittany Henderson (Smiths Falls, Ont.)
  • Julie Kim (Port Coquitlam, B.C.)
  • Sue Kim (Langley, B.C.)
  • Maude-Aimee LeBlanc (Sherbrooke, Que.)
  • Dominique Pytlewski (West Vancouver, B.C.)
  • Melissa Mabanta (Langley, B.C.)

2005

Men’s Amateur Team:

  • James Allenby (Langley, B.C.)
  • Marc Bourgeois (Dieppe, N.B.)
  • Graham DeLaet (Weyburn, Sask.)
  • Craig Doell (Victoria, B.C.)
  • Peter Laws (Mississauga, Ont.)
  • James Lepp (Abbotsford, B.C.)
  • Andrew Parr (London, Ont.)
  • Marc-Andre Roy (Blainville, Que.)
  • Richard Scott (Kingsville, Ont.)
  • Ryan Yip (Calgary, Alta.)

Women’s Amateur Team:

  • Ashley Bickerton (Ottawa, Ont.)
  • Veronique Drouin (Sainte-Agnes, Que.)
  • Jillian Hardy (Winnipeg, Man.)
  • Lindsay Knowlton (Toronto, Ont.)
  • Laura Matthews (Essex, Ont.)
  • Eom-ji Park (Vancouver, B.C.)
  • Jade Polonich (Calgary, Alta.)
  • Jil Swenson (Sherwood Park, Alta.)
Proud Supporters
Official Partner Club
National Partners

Twitter

Facebook

YouTube